Dvanásť najlepších zdrojov na kvalitné a bezplatné obrázky, ktoré vám vyrazia dych

Dvanásť najlepších zdrojov na kvalitné a bezplatné obrázky, ktoré vám vyrazia dych

Dobrá webová stránka sa nezaobíde bez kvalitných, farebných, živých a dynamických fotografií. To isté platí aj vtedy, ak si píšete vlastný blog, tvoríte newsletter, pripravujete brožúru alebo e-book. Čo však v prípade, ak nemáte vlastný obrázok? Poradíme vám ľahký a rýchly spôsob, ako sa k nemu dostať. 

Aby ste nemuseli platiť profesionálnemu fotografovi, internet vám ponúka hneď niekoľko fotobánk, rôznych databáz s fotografiami. Niektoré dávajú možnosť stiahnuť si fotku zadarmo. Zväčša stačí uviesť zdroj a autora fotky. Niekedy od vás nevyžadujú ani to.

Pri každom sťahovaní fotografií si však dávajte pozor, čo smiete a čo nie. Dodatočne riešiť porušenie autorských práv totiž nie je nič príjemné a sankcie zaň tiež nie. Vyberajte najmä fotky označené ako Creative Commons Zero alebo Public Domain. Preštudujte si podmienky na stránke, pod akou licenciou sú zaradené, aká sú pravidlá pre ich sťahovanie a následné publikovanie.  

Prinášame vám prehľad niekoľkých stránok s možnosťou bezplatného zdieľania a využívania fotografií.

Pixabay

Na tejto stránke nájdete viac ako 450-tisíc fotografií a ich počet neustále rastie. Je to najväčšia fotobanka na fotky vôbec. Pixabay v podstate môže nahradiť komerčnú fotobanku.

Všetky fotografie je možné zdarma použiť na komerčné využitie v elektronickej aj tlačenej podobe. Fotografie sú rozdelené do kategórií pre lepšiu orientáciu. Stačí sa iba zaregistrovať. Naviac je dostupná aj v slovenskom jazyku. Stránka žije z reklamy, takže v prehľade fotiek prvého riadku ponúka platené obrázky z fotobanky Shutterstock.

Pixabay.com

Gratisography

Ak chcete fotky ľudí, toto je miesto práve pre vás. Je to jeden z mála serverov, z ktorého ich môžete použiť bezplatne. Táto stránka je miernym favoritom. Fotky sú nabité emóciami, takže ak hľadáte konzervatívne fotografie, táto stránka asi nebude pre vás.

Ak hľadáte niečo originálne, šialené a zaujímavé, určite vám odporúčame využiť Gratisography. Takisto disponuje vyhľadávaním a kategóriami. Nádherná, jednoduchá stránka a rýchle načítavanie. Určite budete spokojný.

Gratisography.com

Unsplash

Kvalitné farebné fotografie zaujímavých detailov i pohľadov z výšky. Všetky obrázky sú dostupné zdarma pre komerčné použitie. Na webe si môžete zobraziť nové fotografie alebo obľúbené obrázky a uľahčiť si tak vyhľadávanie.
Každých 10 dní sa tu objaví 10 nových fotiek. Samozrejme, môžete ich dostávať aj do svojej e-mailovej schránky - stačí kliknúť na odkaz Subscribe.

Unsplash.com

Picjumbo.com

Picjumbo je ďalšia výborná free fotobanka. Poskytuje vyhľadávanie medzi obrázkami aj kategóriami. Sťahovanie je o niečo komplikovanejšie z dôvodu preklikávania a slabšej rýchlosti, ale pri troche trpezlivosti získate kvalitné fotografie, ktoré oživia váš web.

Picjumbo.com

Flickr

Flickr je sieť, kde používatelia môžu nahrávať svoje fotografie a zdieľať ich s ostatnými. Flickr poskytuje široké vyhľadávacie nastavenia. Dokonca viete vyhľadávať aj podľa farieb.
Dôvodom, prečo sa nenachádza na vrchole nášho rebríčka, je, že tam nezdieľajú fotky iba profesionáli, ale aj amatéri. Preto sa treba k tým kvalitným dôkladne prepracovať.

Flickr.com

Albumarium

Táto stránka ponúka široké pokrytie rôznych žánrov od zvierat cez prírodu až po mestá a architektúru. Nie všetky fotografie na tejto stránke môžete využiť pre komerčné použitie. Pri všetkých fotografiách je potrebné uvádzať autora.
Preto si pri vybraných fotografiách skontrolujte, či ich môžete využiť pre svoje aktivity.

Albumarium.com

ISO Republic

Táto stránka ponúka množstvo fotografií určených prevažne pre dizajnérov a vývojárov. Založil ju na začiatku roku 2014 Angličan Tom Eversley. Nájdete tu okrem iného aj fotografie zo svetových metropol.
Veľmi zaujímavé sú tiež fotky grafiti. Pri každej fotografii máte naviac informácie o tom, kde bola získaná, aj čo je na nej zobrazené.

ISO Republic.com

Freepik.com

Potrebujete kvalitné, zaujímavé ilustrácie a najlepšie zadarmo? Nie je nič lepšie než Freepik. Ak chcete tvoriť infografiky, doplniť vaše prezentácie alebo stránky, je to pre vás tá najlepšia voľba.
Stránka obsahuje množstvo ilustrácií od výmyslu sveta. Vrelo odporúčame.

Freepik.com

IMCreator.com

IM Creator neobsahuje až toľko fotiek ako predošlé fotobanky, ale určite niečo nájdete aj tu. Vyhľadávanie je trošku komplikovanejšie, keďže sa viete prehrabávať iba cez kategórie.

IMCreator.com

500px

Kvalitné fotky s voľnou licenciou nájdete aj na komunitnom portáli pre profesionálnych fotografov 500px.

Startup Stock Photos

Pokiaľ hľadáte fotky z moderného kancelárskeho prostredia či počítačov, určite navštívte túto stránku. Najmä milovníci značky Apple sa tu vybláznia.

Startup Stock Photos.com

Stock.xchng (scx.hu)

Patrí asi k najznámejším fotobankám, z ktorých môžete sťahovať obrázky zdarma bez väčších obmedzení. Pri každom obrázku potrebujete sledovať jeho licenčné podmienky.
Niektoré obrázky môžete použiť len na webe, pre tlačové účely si tvorca fotografie žiada vašu žiadosť o súhlas. Inokedy musíte dať tvorcovi na vedomie, kde obrázok použijete. Väčšina snímok je však dostupná aj bez toho.
Okrem obrázkov nájdete na webe aj pár zaujímavých návodov pre Photoshop a pre tvorbu fotiek. Svojimi fotkami môže do fotobanky prispieť každý, tí najúspešnejší sú potom zobrazení v štatistickom rebríčku.

scx.hu

-----

Ak ste otvorili tento článok, zrejme k svojej tvorbe pravidelne používate alebo plánujete používať fotky z internetu. Prvé, čo vás zrejme ako každého bežného človeka kedysi napadlo je, že si stiahnete nejaké pomocou google vyhľadávania, pretože sú voľne dostupné, a preto by sa vám nič nemalo stať.

Vydavatelia, reklamné agentúry, obrazoví umelci a další využívají fotografické banky k uspokojeniu svojich komerčných potrieb. Zákazník, ktorý využívá fotobanku namiesto prenájmu vlastného fotografa, môže ušetřit čas aj peniaze. Na druhú stranu obetuje kontrolu, pretože obrázky môže využívať viac ľudí naraz.

blog comments powered by Disqus

Povedali o nás

Spokojní klienti sú naša najlepšia referencia
Analytics qualified individual
Adwords qualified individual
IMA